Mistrzostwa Polski Szkół Średnich w Programowaniu Zespołowym 2023

Old page Regulations Schedule RODO info Ranking

Problem description


Wieżowiec
(wiezowiec)
Limit pamięci: 128 MB
Limit czasu: 1.50 s

Firma Januszex S.A dzięki Twojej pomocy prężnie się rozwija. Ostatnio podjęto decyzję o przeniesieniu pracowników do ogromnego (N+1)–piętrowego wieżowca. Oczywiście, jak to w Januszeksie bywa, nie pomyślano o windach, a jedynie udało się zrobić (nawet niewadliwe) schody.

Po kilku pierwszych dniach, które nie były zbyt produktywne, zorientowano się, że windy są jednak konieczne. Na szybko udało się stworzyć $\lfloor \frac{N}{2} \rfloor$ wind. i–ta winda ($1 \le i \le \lfloor \frac{N}{2} \rfloor$) pozwala przemieścić się z piętra i do piętra 2 ⋅ i (nie na odwrót, windy są wadliwe i zjeżdżają na dół puste). Poprawiło to nieco problem przybycia pracowników do pracy, chociaż nadal mają oni duży problem z wyjściem z pracy (jedyną drogą jest pójście schodami).

Prezes firmy przyjeżdża dzisiaj zobaczyć jak wygląda jego gabinet na samym szczycie (na N-tym piętrze). Projektanci budynku obawiają się, że podróż prezesa z parteru do jego gabinetu zajmie dość długo, co od razu ujawni niewątpliwą wadę nowego budynku. Pomóż im dobrać trasę dla prezesa tak, aby była ona najkrótsza.

Pokonanie jednego piętra schodami w górę lub w dół kosztuje jedną januszominutę. Skorzystanie z dowolnej z jednokierunkowych wind (tylko w górę) kosztuje także jedną januszominutę.

Napisz program, który: wczyta liczbę naturalną N, określającą numer piętra, na którym znajduje się gabinet prezesa, wyznaczy optymalną trasę prezesa z parteru do swojego gabinetu i wypisze czas tej podróży na standardowe wyjście.

Wejście

W pierwszym (jedynym) wierszu wejścia znajduje się jedna liczba naturalna N, określająca numer piętra, na którym znajduje się gabinet prezesa firmy.

Wyjście

W pierwszym (jedynym) wierszu wyjścia powinna się znaleźć jedna liczba całkowita – minimalny czas (w januszominutach), jaki potrwa podróż prezesa z parteru wieżowca do jego gabinetu.

Ograniczenia

1 ≤ N ≤ 1018.

Przykład

Wejście Wyjście Wyjaśnienie
7
5

Prezes może najpierw wejść schodami kolejno na pierwsze, drugie i trzecie piętro. Następnie wystarczy skorzystać z windy, aby przedostać się na szóste piętro. Na końcu pozostało mu tylko przejść schodami na siódme piętro.