Mistrzostwa Polski Szkół Średnich w Programowaniu Zespołowym 2024
Problem description
Dość dawno temu (przy okazji sparingu ósmego) Jasio umieszczał dwa koła wewnątrz wielokąta wypukłego. Niestety, nikt nie był w stanie mu pomóc z tym zadaniem. Dlatego Jasio zajmuje się teraz łatwiejszym problemem, aby znowu mógł Cię poprosić o pomoc.
Ponownie Jasio umieszcza dwa koła, jednak tym razem wewnątrz prostokąta. Jasio nie pyta jak umieścić w prostokącie te koła, on już je umieścił. Co więcej, zrobił to nawet dobrze: koła nie przecinają się, ani nawet nie dotykają. Jasio pokazał Ci swoje dzieło w formie ASCII arta. Czy potrafisz powiedzieć mu jakie są współrzędne środków jego kół? Możesz założyć, że wszystkie te wartości są całkowite tak samo jak promienie kół.
Napisz program, który: wczyta rysunek Jasia zawierający dwa koła, wyznaczy współrzędne środków oraz promienie kół i wypisze wynik na standardowe wyjście.
Wejście
W pierwszym wierszu wejścia znajdują się dwie liczby naturalne N oraz M określające liczbę wierszy oraz
kolumn rysunku Jasia. Kolejne N wierszy zawiera po M znaków .
(kropka) lub
#
(hasz). Znak #
(hasz) reprezentuje punkt
kratowy należący do koła, zaś .
(kropka) reprezentuje punkt
kratowy poza kołem.
Współrzędne x (odcięte) układu rosną od lewej do prawej od 0 do M − 1 włącznie. Współrzędne y (rzędne) układu rosną od dołu do góry od 0 do N − 1 włącznie.
Wyjście
Program powinien wypisać dwa wiersze. Każdy ma zawierać informacje o jednym z kół na rysunku Jasia. Opis każdego koła ma składać się z dwóch liczb naturalnych xi, yi oddzielonych pojedynczym odstępem. Mają to być współrzędne (xi,yi) środka i-tego koła.
Kolejność wypisywania punktów może być dowolna.
Ograniczenia
1 ≤ N, M ≤ 1 000.
Przykład
Wejście | Wyjście | |
|
|